Det blir en del truckkörning och interntransporter av material. Jag tar också emot och packar upp gods. En annan uppgift är att plocka ihop material som ska skickas iväg till underleverantörer.
Att se hur de små komponenterna blir till en helhet när maskinerna byggs ihop. Mina arbetsuppgifter är en del av flödet och det jag gör är viktigt. Framför allt trivs jag med mina kollegor!
Ibland är det knepigt att förstå inköpta artiklars beteckning. Det kan också vara utmanande att hitta rätt komponenter. Men det går bättre och bättre varje dag.
Jag har haft olika befattningar på diverse logistikföretag samt läst högskolekurser inom logistik.
En arbetsplats med positiv stämning, hjälpsamma kollegor och ett bra bemötande vid presentation av förbättringar kring de egna arbetsuppgifterna.
Jag satsar på att lära mig så mycket som möjligt och vara en tillgång på företaget. Min förhoppning är att även pröva på andra avdelningars arbetsuppgifter.